THSLL League Awards

  • Coach of the Year
  • Assistant Coach of the Year
  • Person of the Year
  • Bob Patterson Award
  • THSLL Commissioners
  • Commissioners Award
  • Academic All Americans
  • THSLL All Americans
  • US Lacrosse North vs South All Star
  • THSLL Division I State Champions
  • THSLL Division II State Champions
  • Special Awards

Coach of the Year

2013 Zack Colburn, Allen
2012 Evan Whelchel, Westlake
2011 Bill Elliott, Hillcrest
2010 Derek Thomson, Highland Park
2009 Mike Newton, Memorial HS
2008 Dave Seale, The Woodlands HS
2007 Andy Garrigan, Austin High School
2006 Scott Aubin, McCallum High School
2005 Derek Thomson
2004 John Gilbert
2003 Hayward Lee
2002 no award
2001 no award
2000 Hayward Lee Episcopal, Dallas
1999 Tom Nolan, III- Dallas Jesuit
1998 Earl Bill- St. Mary’s Hall
1997 Bryon Lawson, Jr.- Kincaid
1996 Sam Chambers- St. John’s
1995 Earl Bill- St. Mary’s Hall
1994
-- Drew Hewit- Bellaire;
-- Rob Braceland- Plano
1993
-- Mike Shade;
-- Peter Lehle- Episcopal, Hou.
1992
-- Drew Hewitt- Bellaire;
-- Tony Kimmey- Dallas Jesuit
1991 Dick Kermer- Berkner High
1990 Rich Weigand- Austin High
1989
-- Dave Vollmer;
-- Dave Vaness- Lamar High

Assistant Coach of the Year

2013 Jamie Debole, St. Andrews
2012 Dave Smith, St. Marks
2011 Craig Reeves, Strake Jesuit
2010 Connor Cook, Episcopal Houston
2009 Denis Lambert, Plano
2008 Joe Siedlecki, Austin HS
2007 John O’Malley, Kinkaid
2006 “Jimmy” Brooks, Episcopal School, Houston

Person of the Year

2013 Scott Aubin, McNeil
2012 Al Picazo, Central District
2011 Gretchen Waltz, Stony Point
2010 Jeremy Platt, Kinkaid
2009 Edie Lycke BRIDGE-Dallas
2008 Stobie Whitmore, St. John's School
2007 Rich Coccaro, Southlake Carroll
2006 Sam Chambers, St. John’s School

The Patterson Award

An annual award named in honor of Bob Patterson, former President and Chief Referee of the Southwest Lacrosse Official’s Assn. (SWLOA). Each year, the SWLOA membership selects a men’s high school program for their sportsmanship, quality of play, respect for the game’s character, and the honor that they bring to the sport.

2013 St. John's School, Sam Chambers Head Coach
2012 TMI, The Episcopal School of Texas
2011 Anderson High School
2010 Westwood
2009 Highland Park
2008 Friendswood High School
2007 Greenhill
2006 St. Mark’s
2005 St. Mark’s
2004 No selection
2003 Episcopal of Dallas
2002 No selection
2001 No selection
2000 Kingwood High
1999 McCallum High

THSLL Commissioners

2013 -            Al Picazo
2010 - 2012 Ray Martin
2008 - 2009 Jay Widdig
2006 - 2007 David Hamill
2002 - 2005 Mike Crimmins
1999 - 2001 Chris Peters
1997 - 1998 Dave Vollmer
1995 - 1996 Earl Bill
1993 - 1994 Lee Smith
1989 - 1992 Randy Bryant

Commissioners Award

In recognition of their efforts to further sportsmanship and the highest of ideals held by the THSLL.

2012 Nicholas W. Mahowald, St. Marks
2011 William Wallace, St. Johns
2010 Tyler McLamb, Strake Jesuit
2009 Connor Ryan, Greenhill School
2008 Jack Murtha, Highland Park HS

Academic All Americans

2013
Jose De Alba, Goalie, TMI - The Episcopal School of Texas
Grant Bowling, Defense, Cy-Fair
Matthew Goodman, Defense, LBJ/LASA
Andrew Graffy, Attack, St. Marks

2012
Robert William (Will) Brothers, Defense, St. Stephen's Episcopal School
Wells Waller, Defense, Episcopal School of Dallas
Collin Phillips, Attack, Klein High School
Ronald Heisser, Midfield, Reagan

2011
Phelps, Brent Sterling — Goalie,  Taylor (Morton Ranch High School)
Fitts, Grant — Goalie,  Episcopal School of Dallas
Nawalaniec, Jimmy — Midfield,  Dallas Jesuit
Schochet, Jordan Andrew — Midfield, Plano West

2010
Addy, Fred — Midfield (Dallas, TX/St. Marks, TX) — Princeton
Hoffmann, Mathew — Defense (Houston, TX/Strake Jesuit, TX)
Kim, Do Soon — Midfield (Houston, TX/Westside, TX)
Rankin, Zane — Midfield (Austin, TX/LBJ/LSA, TX)

2009
Greif, Evan — Attack (San Antonio, TX/St. Mary's Hall, TX)
Hedrick, Kevin — Defense (Dallas, TX/Hillcrest, TX) — Duke
Spradling, Peter — Midfield (Houston, TX/Kinkaid School, TX) — Dartmouth

2008
Bayer, Nick — Defense (Houston, TX/Strake Jesuit, TX) — Army
Brousseau, Arthur — Defense (Dallas, TX/St. Mark's, TX) — Princeton
MacGibbon, James — Attack (Plano, TX/Plano, TX) — Army
Shipman, Nick — Attack (TX/Fort Bend County, TX) — Colorado School of Mines

2007
Portillo, Juan Michael — Attack (Austin, TX/Anderson, TX)

2006
Loomis, Sam — Goalie (Austin, TX/McCallum, TX) — Brown

2005
Herder, Charles — Defense (Houston, TX/Kinkaid, TX) — MIT

2004
Michael Wilson Austin, Univ. of Texas

2003
Jon Stolmeier St. Mary's Hall, MIT

2002
Nick Lukens St.John's, Houston

2001
Brad Wright Lamar

2000
Stephen Szalkowski St. John's, Houston

THSLL All Americans

2013
Bear Goldstein Defense St. Mark's
Dan Morris, Goalie, Dallas Jesuit
Barrett Anigian, Midfield, Episcopal Dallas
Robert Mencke, Midfield, Highland Park
Lee Belland, Midfield, Dallas Jesuit
Sean McCanna, Midfield, Woodlands
Matthew Meaders, Goalie, Highland Park
Michael Edwards, LSM, Westlake

2012
Michael Edwards, Defense/LSM, Westlake
Sam Finney, Defense, Strake Jesuit
Michael McCarney, Defense, Dallas Jesuit
Bear Goldstein, Defense,St. Marks
Hunter Gore, Midfield, Plano
Bucky Desadier, Attack, Houston Christian
Will Perkins, Attack, St. Marks
Max Skibber, Attack, Episcopal Houston

2011
Buck McClure, Attack, Dallas Jesuit
Campbell Sode, Attack, Highland Park
Nate Hruby, Midfield, Coppell
Tyler Landis, Midfield, Coppell
Will Merritt, Midfield, Austin
Chase Rogers, Midfield, Woodlands
Hunter Hendrick, Defense, Kingwood
Brandon Mullins, Defense, Coppell

2010
Chris Hipps, Defense, Highland Park
Campbell Powers, Midfield, Highland Park
Josh Francis, Midfield, Highland Park
Chase Prospere, Midfield, Highland Park
Buck McClure, Attack, Dallas Jesuit
Jeff Perkins, Attack, St. Marks
Phillip Wagley, Attack, Episcopal Dallas
Jordan Lee, Goalie, Highland Park

2009
Ross Gillum, Attack, Plano HS
Chris Hipps, Defense, Highland Park
Basil Kostaras, Midfield, ESD
Austin Mai, Midfield, Highland Park
Jeff Perkins, Attack, St. Marks
Cody Solaja, Defense, ESD

2008
James Blair, St. Mark's
Ross Gillum, Plano
Alex Hardt, Episcopal Dallas
R.J. Lucas, Austin
Johnny McKnight, Highland Park
Cody Solaja, Episcopal Dallas
D.J. Sprenger, Episcopal Dallas
Paul Taylor, St. Mary's Hall

2007
Spencer Branch, St. Mark's
Neat Clark, Episcopal Houston
Alex Hardt, Episcopal Dallas
Byron Lanford, Kinkaid
George Lauinger, St. Mark's
Rhett Miller, Episcopal Dallas
William Lawson, Highland Park
Sam Stevenson, Southlake Carroll

2006
Charley Dickenson, Highland Park
John Dickenson, Highland Park
Cole Erickson, Episcopal Dallas
Andy Gagel, St. John's
Deets Hoffman, St. John's
George Jordan, St Mark's
Tom Palesky, Plano
Chris Root, St. John's

2005
Mathew Fritts, Highland Park
Andy Gagel, St Johns
Phillip Johnson, Jesuit
Drew Lassiter, St. Mark's
William Manning, Episcopal Dallas
Chris Root, St. John's
Tommy Shuey, Highland Park
Neth Weidman, Episcopal Dallas

2004
Max Atherton, Saint Mary's Hall
Michael Carrington, Episcopal Houston
Gregory Clement, Episcopal Dallas
Matthew Fritts, Highland Park
Stephen Gibbs, Episcopal Houston
Drew Webb, Episcopal Houston
Jim Weiss, Lamar
Rob Wellington, Highland Park

2003
Juan Carlos Almerido, St. Mark's
Chase Erickson, Episcopal Dallas
Joe Hamill, Austin
Jake Henderson, Westwood
Drew Webb, Episcopal Houston
Jim Weiss, Lamar

2002
Matt Moncrief, Episcopal Houston
Carlos Navarro, Episcopal Dallas

2001
Reeves Craig, St. Mary's Hall
Campbell Eifler, St. John's

2000
Travis Bryan, Lamar
Tom Nolan IV, Jesuit Dallas

1999
Greg Bice, St. Mary's Hall
Troy Fine, Kingwood

1998
Robert Eifler, St. John's
Garret Cox, St. Mary's Hall

1997
Jeff Fellows, Dallas Jesuit

1996
Brian Brantley, Episcopal Houston

1995
Derrick Daugherty, Westwood

1994
Daniel Hoverman, Austin

Representatives to the US National North VS South All Star Game

2009
- Cody Solaja Defemse, ESD
- Ross Gillum, Attack, Plano HS

2008
- Alex Hardt, Midfield, ESD

2007
- Sam Stevenson, Defense, Southlake - Carroll; Rhett Miller, Attack, ESD

2006
- Tom Paleski, Plano High, Dallas
- Andy Gagel, St.John’s School, Houston

2005
- Matt Fritts Highland Park, Dallas
- Drew Lassiter, St. Mark’s Dallas

2004
- Michael Carrington, Episcopal Houston
- Rob Wellington, Highland Park, Dallas

2003
Juan Carlos Almerido, St. Marks

2002
Inactive

2001
Ben Compton, Highland Park, Dallas

2000
Tyler Turlington, St. Mary’s Hall, SA

1999
Greg Brice, St. Mary’s Hall San Antonio

1998
Robert Elder, St. John’s, Houston

1997
Macleb Marshall, Kinkaid, Houston

1996
Brian Brantley, Kinkaid, Houston;
Sam Chambers, Coach, St. John’s

1995
Andy Parker, Lamar, Houston

1994
Daniel Hoverman, Austin HS, Austin

Division I State Champions

2013 in Dallas
ESD 6 vs Dallas Jesuit 5
St. Mark's 8 vs Highland Park 4
ESD 7 vs St. Mark's 8

2012 in Austin
Dallas Jesuit 4 vs Highland Park 5
Houston Christian 3 vs St. Mark's 10
St. Mark's 4 vs Highland Park 5

2011 in Houston

ESD 4 vs Dallas Jesuit 7
Coppell 11 vs St. Marks 10
Dallas Jesuit 8 vs Coppell 10

2010 in Dallas

Highland Park 19 vs Dallas Jesuit 4
St. Marks 19 vs Episcopal Houston 15
St. Marks 4 vs Highland Park 6

2009 in Austin
Highland Park 14 vs Bowie 0
St. Marks 15 vs Strake Jesuit 13
Highland Park 7 vs St. Marks 5

2008 in Houston
Highland Park 12 vs Austin 3
Episcopal Dallas 8 vs Woodlands 7
Highland Park 9 vs Espiscopal Dallas 3

2007 in Dallas
Espicopal Dallas 13 vs Austin 5
St. Marks 12 vs Kinkaid 4
Episcopal Dallas 7 vs. St. Mark's - 5

2006 in San Antonio
St. John's 8 vs Plano 2
Episcopal Dallas 13 vs Austin 3
St. John's 11 vs. Episcopal Dallas 9

2005 in Houston
Highland Park 14 vs. McNeil 3
Episcopal Dallas 14 vs. St. John's - 5
Highland Park 7 vs. Episcopal Dallas - 6

2004 in Dallas
Episcopal Houston 7 vs. Highland Park 13
St John's 8 vs. St. Mary's Hall 12
Highland Park 14 vs. St. Mary's Hall 4

2003 in Cedar Park
St. Mary's Hall 8 vs. Episcopal Houston 10
St John's 10 vs. Episcopal Dallas 11
Episcopal, Dallas 13 vs. Episcopal Houston 6

2002 in Houston
Episcopal Dallas 10 vs. St. Mary's Hall 5
Dallas Jesuit 8 vs. Episcopal Houston 7
Episcopal Dallas 10 vs. Dallas Jesuit 5

2001 in Dallas
Lamar 6 vs. St. Mary's Hall 5 OT
St. John's 15 vs. Highland Park 10
St. John's 8 vs. Lamar 7

2000 in Austin

St. Mary's Hall 11 vs. Highland Park 5
St. John's 14 vs. Dallas Jesuit 8
St. Mary's Hall 9 vs. St. John's 8

1999 in Houston
St. Mary's Hall 10 vs. St. John's 8
Dallas Jesuit 9 vs. Kingwood 0
St. Mary's Hall 11 vs. Dallas Jesuit 5

1998 in Dallas
St. Mary's Hall 8 vs. Lamar 5
St. John's 10 vs. Dallas Jesuit 5
St. Mary's Hall 15 vs. St. John's 11

1997 in Austin
Kinkaid 12 vs. Dallas Jesuit 5
St. Mary's Hall 9 vs. St. John's 7
Kinkaid 8 vs. St. Mary's Hall 3

1996 in Houston

St. John's 5 vs. Dallas Jesuit 3
Kinkaid 8 vs. Westwood 7
Kinkaid 8 vs. St. John's 4

1995 in Dallas

Lamar 7 vs. Bellaire 0
St. Mary's Hall 8 vs. Westwood 7
Lamar 6 vs. St. Mary's Hall 1

1994 in Austin
Austin 12 vs. Westwood 5
Bellaire 5 vs. Episcopal Houston 2
Austin 13 vs. Bellaire 9

1993 in Houston
Austin 18 vs. Dallas Jesuit 7
Episcopal Houston 7 vs. Lamar 5
Austin 9 vs. Episcopal Houston 8

1992 in Dallas

Episcopal Houston 13 vs. St. John's
Plano 9 vs. Westwood 8
Episcopal Houston 9 vs. Plano 7

1991 in Austin
Episcopal Houston 7 vs. St. John's 4 Westwood 9 vs. Plano 8
Episcopal Houston 8 vs. Westwood 5

1990 in Houston
St. John's 7 vs. Kincaid 6
Episcopal Houston 5 vs. Westwood 3
St. John's 7 vs. Episcopal Houston 4

1989 in Houston
Lamar 8 vs. Memorial 6
St. John's 11 vs. Westlake 7
Lamar 10 vs. St. John's 4


Division II State Champions

2013 in Dallas
Clear Laek 9 vs Vandegrift 8
TMI 4 vs Flower Mound 15
Clear Lake 3 vs Flower Mound 13

2012 in Austin
Reagan 8 vs Klein 17
St. Michael's 6 vs Highland Park DII 12
Klein 7 vs Highland Park DII 8

2011 in Houston Stony Point 5 vs Clear Lake 15
TMI 8 vs Hillcrest 14
Clear Lake 11 vs Hillcrest 14

2010 in Dallas
Coppell 17 vs Reagan 3
Houston Christian 11 vs Stony Point 4
Coppell 12 vs Houston Christian 2

2009 in Austin
Coppell 20 vs Memorial 7
Central Cathloic 8 vs Stony Point 9
Coppell 22 vs Stony Point 4

2008 in Houston
Highland Park II 10 vs Cedar Park 8
Cy-Fair 15 vs Coppell 13
Highland Park II 17 vs Cy-Fair 11

2007 in Dallas
Cy-Fair 18 vs. St. Stephens 13
Highland Park II 13 vs. Stratford 5
Cy-Fair 18 vs. Highland Park II 13

2006 in San Antonio
Cy-Fair 20 vs. Allen 12
Klein 12 vs. Bowie 10
Klein 11 vs. Cy-Fair 9

2005 in Houston
Plano East 13 vs. Stratford 6
Plano West 17 vs. St. Anthony's 6
Plano West 13 vs. Plano East 12

2004 in Dallas
St. Anthony's 7 vs Plano East 4
Westside 9 vs. Plano West 8
Westside 8 vs. St. Anthony's 7 [OT]

2003 in Cedar Park
Cy-Fair 6 vs C.E. Byrd [LA] 4
Strake Jesuit 14 vs. McCallum 2
Strake Jesuit 14 vs. Cy-Fair 8

2002 in Houston
C.E. Byrd [LA] 9 vs. McCallum 7
Strake Jesuit 17 vs. Bowie 8
Strake Jesuit 12 vs. C.E. Byrd [LA] 5

2001 in Dallas
C.E. Byrd [LA] 6 vs. Clear Lake 5
Bellaire 10 vs. Plano East 2
Bellaire13 vs. C.E. Byrd [LA] 3

Coach Earl Bill Award for Lifetime Achievement

2013 - Coach David Vollmer, Lamar
2010 - Earl Bill

This special THSLL Commissioner's award will be given periodically to coaches or administrators who have had a significant impact on the THSLL.


Drew Webb Award for Academic/Athletic Achievement

2010 - Drew Webb

This special THSLL Commissioner's award will be given periodically to THSLL alumni who have achieved academic excellence in high school and college.